06:30 - 00:30 saatleri açığız.
0212 809 08 08
0538 443 62 33

Sauna´nın Muhteşem Yararları

Saunalar Detoks’a  Yardım eder

Yeni bir araştırma , gelişme problemlerine  yol açtığı bilinen ,200 kadar toksin maddenin(  BPA benzeri toksik maddeler) yenidoğan bebeklerin göbek kordonunda tespit etti .

Cilt, detoksifikasyonun önemli bir organı olarak düşünülür .

Yüksek metal seviyelerine maruz kalanların terindeki arsenik seviyeleri maruz kalmayanlardan yedi kat daha yüksekti .

Benzer şekilde yüksek cıva seviyeleri sık sauna kullanımı ile normalize edilebilir .

Metanfenamine maruz kalan polis memurları, düzenli saunada alımından sonra daha az belirtiler görüldü.

Sauna giden insanlar ter-detox yollarını düzenli olarak geliştirir ve 2 lt / saat’e kadar ter üretebilirler .

Saunalar Ömrü Uzatır

42-60 yaş arası 2315 Finli erkekler üzerinde yapılan bir çalışmada düzenli sauna kullanımının önemli ölçüde kalp hastalığı ve tüm nedenlerden ölüm risklerini azaltığı görülmüştür.

Saunayı haftada 4-7 kez kullananlar ölümcül kalp hastalığı riski% 48 azalmıştır.

Vasküler endotel disfonksiyonu kronik kalp yetmezliğine  neden olabilir.Sauna terapisi, vazodilatasyona yardımcı olur ve CHF hastalarında vasküler endotel disfonksiyonunu azaltır .

En fazla 2 saat boyunca ısı etkisine maruz kalan solucanlarda artan ömür görüldü. Isı etkisi, solucanları yaşla ilişkili zayıf yönlerden korudu .

Hafif stres gerilimine maruz kalan maya daha uzun yaşadı.

Isı stresi protein hasarını azaltan ve antioksidan aktivitenin yanı sıra onarım ve bozunma proseslerini (autophagy) artırarak geliştiren bir hormetik tepki olarak işlev görür.

Saunalar iyileşmeye’ye Yardım Eder

Sauna kullanımı büyüme için hayati bir hormon olan IGF-1’i artırır. Bir çalışma, sauna kullanımı sırasında IGF-1’de% 142’lik bir artış buldu . Başka bir araştırma, 212 derece F sıcaklığında  15 dakikalık 2 seansla büyüme hormonunda beş kat artışı görüldü .

Saunalar kan akışını düzenlerler ve böylece ihtiyacı olan dokulara fazla kan ve besin akışı söz konusu olur.

Sauna kullanımı bilekte kas fonksiyonunu geliştirir .

Kızılötesi saunaların  maksimal dayanıklılık performansı artırır sporcularda  nöromüsküler sistemde meydana gelen hasarların  iyileşmesini hızlandırdığı görüldü .

Çalışmalar, 41C veya daha fazla sıcaklıktaki sauna kullanılmasın , kas yıpranma riskini azaltabileceğini göstermiştir . Benzer şekilde, sauna kullanımının, bir iyileşme döneminden sonra egzersize geri dönüldüğünde oluşan oksidatif stresin asgariye indirilmesi üzerinde olumlu etkileri vardır.

Sauna Mutluluğu artırır ve  Stresi düşürür

Sauna kullanımı kandaki beta-endorfini artırabilir ve öfori hissine yol açabilir .

Aslında, tüm vücut ısı tedavisinin, bu mekanizma aracılığıyla kanser hastalarında depresyon semptomlarını iyileştirdiği gösterilmiştir .

Sauna seansı sonunda vücutta bir dizi değişiklik söz konusu olabilir, disfori hissi veren ve dinamorfin adı verilen bir opioid salınır.Bunu telafi etmek için beyin, beta-endorfin gibi eforik hormonların reseptör üretimini ve duyarlılığını arttırır. Bu değişiklikler yarı kalıcıdır, tüm bunlar saunayı kullanan kişilerin günlük yaşamda daha mutlu olacağı anlamına gelir.

Sauna kullanımı BDNF hormonunu arttırır (beyin türevi nötrofik faktör). Araştırmalar, BDNF’yi yükseltmenin anksiyete ve depresyonla mücadele etmenin etkili bir yolu olduğunu göstermiştir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

 • Kese Yaptırmanın Faydaları
  Hamam ve banyolarımızın vazgeçilmezi kese cilt güzelliğinin bir numaralı ürünüdür. Vücutta kan dolaşımını kolaylaştırarak insana rahatlık verip cildi ölü derilerden arındırmaktadır. Bunun gibi birçok faydası vardır.
 • Buhar Odası Kullanımı
  Buhar Odası Kullanımı hakkında merak edilen bilgilere HALİÇ HAMAM & SPA sitemizden erişebilirsiniz.
 • Saunanın Vücudunuza Yararları
  Sauna ise; ısı, buhar ve çeşitli kurallar çerçevesinde bedene uygulanan gevşeme ve rahatlama hareketi olarak tanımlanabilir.
Açışış Saati : 06:30
Kapanış Saati : 00:30
Bize Ulaşın
 • Kemer Mahallesi Devran Sokak Kemer Life B 12 Esenler / İstanbul
 • Telefon : 0212 809 08 08
 • info@halichamamspa.com